O projekcie

O projekcie

Tłumacz na język migowy

logo Fundusze Europejskie, Unia Europejska, Rzeczpospolita polska

 

 

logo CWOD

 

broszura informacyjna

 

Czym jest Uniwersyteckie Centrum Wiedzy o Dostępności w Szczecinie? 

 

Uniwersyteckie Centrum Wiedzy o Dostępności w Szczecinie jest jednostką Uniwersytetu Szczecińskiego prowadzoną w ramach projektu wdrożeniowego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (Działanie 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych, Oś III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, POWR.03.05.00-00-CW03/20-00). Projekt jest realizowany przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego w partnerstwie z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie.

Głównym celem Centrum jest podniesienie kompetencji kadr uczelni z zakresu stosowania zasad projektowania uniwersalnego w obszarze szkolnictwa wyższego, w tym również przygotowanie kadry z wiedzą ekspercką, a także rozszerzenie działalności badawczo-wdrożeniowej i usług doradczych, wspierających otoczenie społeczno-gospodarcze, w celu wypracowania standardów dla usług powszechnych w oparciu o zasady projektowania uniwersalnego w obszarze cyfryzacji i komunikacji (w latach 2021-2023).

Dofinansowanie projektu: 5 787 987,67 zł.

Wkład Funduszy Europejskich: 5 028 987,32 zł.


 

W ramach projektu Uniwersyteckie Centrum Wiedzy o Dostępności, finansowanego ze środków Unii Europejskiej, dokonano zakupu nowoczesnego sprzętu teleinformatycznego. Zakupione wyposażenie znacząco poszerza możliwości transmisji i nagrywania wydarzeń na żywo, takich jak szkolenia, spotkania czy wideokonferencje. W skład tego wyposażenia wchodzi profesjonalny, mobilny zestaw do transmisji, umożliwiający streaming obrazu oraz dźwięku. Zestaw ten jest łatwy w transporcie, co pozwala na jego używanie w różnych lokalizacjach. Zawiera on również kamerę PTZ (Pan-Tilt-Zoom) o zaawansowanych funkcjach ruchu i zoomu, idealną do śledzenia akcji i zbliżeń na prelegentów podczas transmisji na żywo. Do zestawu dołączony jest również wysokiej klasy sprzęt nagłośnieniowy, zapewniający czysty i wyraźny dźwięk, co jest kluczowym elementem podczas nagrywania i transmitowania wydarzeń.

Dodatkowo, zakupiono telewizor i ekran dotykowy umieszczone na mobilnych statywach, które służą nie tylko do wyświetlania prezentacji czy materiałów szkoleniowych, ale także mogą być wykorzystane w wideokonferencjach. Te urządzenia wizualne, dzięki mobilnym statywom, można łatwo przenosić i dostosowywać do potrzeb użytkownika. W ramach wyposażenia znajduje się także sprzęt przeznaczony dla użytkowników bez specjalistycznej wiedzy, w tym kamerki internetowe oraz mikrofony, umożliwiające łatwe i intuicyjne przeprowadzanie transmisji czy spotkań online.

Dzięki temu nowoczesnemu sprzętowi, Uniwersyteckie Centrum Wiedzy o Dostępności będzie mogło efektywnie przeprowadzać szkolenia, transmisje wydarzeń oraz rozwijać działania edukacyjne i promocyjne, spełniając jednocześnie wysokie standardy jakości i dostępności.

Ponadto, dzięki projektowi „Uniwersyteckie Centrum Wiedzy o Dostępności” pozyskano trzy zestawy symulatora odczuć starszych, które umożliwiają m.in. doświadczenie większej grawitacji na skutek związanego z wiekiem spadku siły mięśniowej, odmienne postrzeganie zmysłowe – zwłaszcza w polu widzenia, słuchu, chwytania i zdolności chodzenia – a także progresywne ograniczenie ruchowe, głównie w kręgosłupie i barku. Zestawy są wyposażone m.in. w kamizelki udowe, elementy mocujące, przezroczystą szybkę tworzącą symulacje (zaćma, jaskra i AMD) oraz futerał do transportu i użytkowania.

Dodatkowo w zasobach Uniwersyteckiego Centrum Wiedzy o Dostępności znajduje się wózek inwalidzki, który ma umożliwić symulację poruszania się osoby z niepełnosprawnością ruchową. Wózek wyposażony jest w podłokietniki odchylane i wyciągane, w podnóżki odchylane do wewnątrz i na zewnątrz, a także w regulację wysokości płyty podnóżka.

„Symulator wirtualnej Sali sądowej” jest narzędziem, które ma odzwierciedlać w świecie wirtualnym przebieg procesów sądowych oraz rozwijać praktyczne umiejętności i funkcje osób uczestniczących w tych procesach. Zadaniem użytkowników jest wcielanie się w określoną rolę na Sali sądowej na podstawie przygotowanych scenariuszów, opisanych zadaniowo dla każdego etapu rozrywki. Użytkownicy biorący udział w symulacji mają mieć możliwość wygłaszania mów, zadawania pytań czy zgłaszania wątpliwości. Jeden z dostępnych scenariuszy przedstawiać ma moduł dla osób z niepełnosprawnościami, który ma dostarczać realistycznego doświadczenia w zakresie określonego rodzaju niepełnosprawności. Celem symulatora ma być dostarczenie pełniejszego i bardziej empatycznego doświadczenia edukacyjnego, pozwalającego użytkownikom zrozumieć wyzwania związane m.in. z niepełnosprawnością oraz to, jaką rolę odgrywają w tym uczestnicy procesów sądowych. Zakupiono również dodatkowe zestawy do obsługi VR (gogle) oraz komputery.

Nowoczesna, przestronna sala wykładowa przystosowana do prowadzenia streamingu wyposażona w zrobotyzowane kamery telewizyjne PTZ pracująca w standardach do 1080p/60 włącznie gwarantujące doskonałą jakość obrazu. Zaprojektowane nagłośnienie, na które składają się m.in. 4 głośniki naścienne o szerokim paśmie przenoszenia i wysokiej skuteczności, zestaw mikrofonów („doręcznych” i krawatowych) zapewniają wysoką jakość dźwięku zarówno uczestnikom wydarzenia na miejscu jak i odbiorcom transmisji. Dedykowany system pozwala na wielokanałową transmisję sygnału audio z sali szkoleniowej do reżyserki

Obsługa wydarzenia i transmisji jest prowadzona z osobnego studia wyposażonego w oprogramowanie pozwalającego na zdalne sterowanie kamerami PTZ, mikser programowy audio-wideo umożliwiający profesjonalną realizację TV w jakości do 4K, miksowanie sygnałów z kamer i plików graficznych i audiowizualnych, obsługę i rejestrację kilku sygnałów programowych w jakości min. 1080p/50 oraz enkodowanie min. 3 strumieni na żywo do sieci.

 

 

Centrum Wiedzy o Dostępności Uniwersytetu Szczecińskiego - profil FACEBOOK (kliknij TUTAJ)