Inicjatywy Centrum

Inicjatywy Centrum

W ramach zadań związanych z realizacją projektu powstał raport dostępności. Raport skierowany jest do przedstawicieli sektora publicznego i prywatnego, w szczególności zajmujących się handlem i sprzedażą elektroniczną (e-commerce). Opiera się on przede wszystkim na audycie dostępności stron internetowych podmiotów publicznych oraz prywatnych, wskazanych przez studentów z niepełnosprawnościami, studiujących na Uniwersytecie Szczecińskiem, podczas przeprowadzonej ankiety.

Realizowane wśród studentów badanie wykazało, jakie strony internetowe są najczęściej przez nich używane. To właśnie tak wyselekcjonowane serwisy poddano analizie i oceniono, zgodnie z przyjętymi kryteriami. Raport ma na celu zwrócenie uwagi na dostępność popularnych serwisów internetowych oraz zwiększanie świadomości, nie tylko twórców, ale także użytkowników, na aspekty związane z projektowaniem uniwersalnym, a w szczególności z dostępnością cyfrową. Pozwala on na zbudowanie obrazu stanu dostępności serwisów internetowych oraz aplikacjimobilnych. To zaś wpisuje się w prowadzone na Uniwersytecie Szczecińskim badania na temat dostępności.

Przedmiot badania. Zgodnie z powyższym, badaniem zostały objęte strony internetowe (e-commerce) wyszczególnione w ankiecie studenckiej, jako najbardziej popularne. Badanie było skierowane do studentów z niepełnosprawnościami, by ich potrzeby determinowały jego zakres.

Raport dostępności 2023 - Uniwersyteckie Centrum Wiedzy o Dostępności (kliknij TUTAJ)

-------------------------------------------------------------

Dnia 21 grudnia 2023 r.  nastąpiło uroczyste wręczenie nagrody w konkursie wiedzy o dostępności, zorganizowanym przez Uniwersyteckie Centrum Wiuedzy o Dostępności w Szczecinie. Zwyciężczynią konkursu - "TESTU WIEDZY O DOSTĘPNOŚCI" została Natalia Kubis - uczennica klasy III f z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczecinie.

SERDECZNIE GRATULUJEMY zwyciężczyni jak i wszystkim uczestnikom konkursu! 

Nagrodę wraz z dyplomem laureatce wręczył dr hab. Wojciech Bożek - kierownik merytoryczny Uniwersyteckiego Centrum Wiedzy o Dostępności w Szczecinie.

Przypominamy, że w dniu konkursu t. 12 grudnia br., podczas dnia otwartego Uniwersytetu Szczecińskiego uczniowie szkół średnich mieli okazję również skorzystać z Sali Symulacji Wydziału Prawa i Administracji US.

Raz jeszcze dziękujemy wszystkim uczniom za aktywność i obecność!

 

                                                                                                                          

                                                                                                                                      

-------------------------------------------------------------

Dnia 13 grudnia 2023 r. odbył się wykład pn. „Rodzina z osobą z niepełnosprawnością - wielorakie konteksty” zorganizowany z inicjatywy uniwersyteckiego Centrum Wiedzu o Dostępności w Szczecinie oraz Wydziału Prawa i Administracji w Szczecinie.

Wykład wygłosiła dr hab. Irena Ramik-Mażewska, prof. US. - pedagog specjalny, doktor habilitowany nauk społecznych, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego, Kierownik Katedry Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu Szczecińskiego. Członek Sekcji Pedagogiki Specjalnej przy Komitecie Nauk Pedagogicznych PAN. Spotkanie rozpoczął dr hab. Wojciech Staszewski, prof. US.

Po interesującym wykładzie nie zabrakło pytań. Odbyła się dyskusja w temacie omawianych wcześniej zagadnień.

Serdecznie dziękujemy Pani Profesor za wygłoszenie wykładu oraz wszystkim uczestnikom za obecność! 

                                                                                                                        

-------------------------------------------------------------

Dnia 13 września 2023 r. w ramach 7th International Staff Training Week odbyło się spotkanie, które miało na celu wymianę doświadczeń i dobrych rozwiązań w zakresie dostępności, kontaktu z osobami z niepełnosprawnościami oraz nawiązania współpracy z zagranicznymi uczelniami partnerskimi. Gościliśmy przedstawicieli z pięciu różnych krajów tj.: Niemiec, Armenii, Bośni i Hercegowiny, Albanii oraz Turcji.

Zaproszeni goście uczestniczyli w prelekcjach, praktycznych warsztatach z języka migowego oraz zajęciach w Sali Symulacji Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego m.in. na symulatorach ograniczeń ruchu - osoby poruszającej się na wózku, ograniczeń geriatrycznych oraz symulatorze osoby z wadami wzroku. Odbyły się również zajęcia instruktażowe z wykorzystaniem i użyciem maszyny brajlowskiej.

Spotkania współorganizował Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego wraz z Działem Spraw Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego.

Inicjatywa International Staff Training Week - realizowana jest cyklicznie od 7 lat przez Uniwersytet Szczeciński i trwa przez cały tydzień; w tym roku od 11 do 15 września 2023 r.

 

                                                                                                                       

                                                                                                                                   

                                                                                                                       

                                                                                                                       

                                                                                                                     

                                                                                                                       

                                                                                                                       

                                                                                                                       

-------------------------------------------------------------

Dnia 11 lipca 2023 r. gościliśmy przedstawicielkę Komisji Europejskiej w Polsce Panią Dorotę Korczyńską z Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego (EMPL).

Głównym tematem przeprowadzonej rozmowy była polityka Unii Europejskiej i zadania przez nią realizowane w zakresie zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.

Po owocnej rozmowie odwiedziliśmy Salę Symulacji Wydziału Prawa i Administarcji Uniwersytetu Szczecińskiego

                                                                                                                    

 

                                                                                                                   

-------------------------------------------------------------

W dniu 8 czerwca 2023 r. delegacja ptacowników Uniwerystetu Szczecińskiego gościła w Brukseli podczas wizyty zorganizowanej w ramach projektu Uniwersyteckiego Centrum Wiedzy o Dostępności. Spotkania pozwoliły pogłębić wiedzę na temat projektowania uniwersalnego i dostosowywania warunków do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

                                                                                    

-------------------------------------------------------------

31 maja 2023 r. odbyło się spotkanie w trybie hybrydowym dla szerszego grona pracowników US z wizytującymi tego dnia zagranicznymi gośćmi z Uniwersytetu Vitez (Bośnia i Hercegowina) i Uniwersytetu w Bayreuth.

Podzielono się wieloma cennymi doświadczeniami z realizowanych zadań z zakresu zapewniania dostępności i omówiono podejmowane inicjatywy.

                                                                                                                            Grafika - spotkanie w trybie hybrydowym z wizytującymi gośćmi z Uniwersytetu Vitez (Bośnia i Hercegowina) i Uniwersytetu w Bayreuth (Uni Bayreuth, Niemcy).

                                                                                                                            Grafika - spotkanie w trybie hybrydowym z wizytującymi gośćmi z Uniwersytetu Vitez (Bośnia i Hercegowina) i Uniwersytetu w Bayreuth (Uni Bayreuth, Niemcy).

                                                                                                                            Grafika - spotkanie w trybie hybrydowym z wizytującymi gośćmi z Uniwersytetu Vitez (Bośnia i Hercegowina) i Uniwersytetu w Bayreuth (Uni Bayreuth, Niemcy).

-------------------------------------------------------------

Dnia 31 maja 2023 roku odbyło się spotkanie kierownictwa projektu Uniwersyteckie Centrum Wiedzy o Dostępności w Szczecinie z gośćmi zagranicznymi. Obecni u nas byli - Dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu Vitez (Bośnia i Hercegowina) prof. Goran Šimić oraz Pani Ariana Leeven i Pan Thorsten Parchent - członkowie zespołu ds. różnorodności na Uniwersytecie w Bayreuth.

Celem spotkania była wymiana doświadczeń z zakresu podejmowanych zadań na Uczelniach dotyczących zapewnianiu dostępności i równości osobom ze szczególnymi potrzebami.

                                                                                                                           Grafika - Spotkanie kierownictwa projektu Uniwersyteckie Centrum Wiedzy o Dostępności w Szczecinie z gośćmi zagranicznym

-------------------------------------------------------------

5 maja 2023 r. podczas spotkania Prawniczego Dyskusyjnego Klubu Filmowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwerystetu Szczecińskiego uczestniczyliśmy w projekcji filmu "Nietykalni" ("Intouchables", 2011) oraz w rozmowie nt. sytuacji osób z niepełnosprawnościami. Film godny polecenia, skłaniający do wielu refleksji i przemyśleń.

                                                                                                                        

Projekcja filmu oraz dyskusja obyła się 5 maja - kiedy obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. W Polsce to również Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną.

-------------------------------------------------------------

27 kwietnia 2023 r. obyło się spotkanie w trybie hybrydowym dla szerszego grona pracowników Uniwersystetu Szczecińskiego i Uniwersity of Hradec Kralove (Czechy) zaangażowanych w pracę na rzecz osób ze szczególnymi potrzebami.

                                                                                                                        

                                                                                                                        

                                                                                                                        

Podzielono się wieloma cennymi doświadczeniami z realizowanych zadań, omówiono podejmowane inicjatywy i aktywności.

------------------------------------------------------------

27 kwietnia 2023 r. odbyło się spotkanie kierownictwa projektu Uniwersyteckiego Centrum Wiedzy o Dostępności w Szczeciniw z Panią Ing. Zdeňką Kulhánkovą z Uniwersity of Hradec Kralove (Czechy).

Celem spotkania była wymiana doświadczeń z zakresu podejmowanych zadań na obu Uczelniach dotyczących zapewnianiu dostępności i równości osobom ze szczególnymi potrzebami.

                                

------------------------------------------------------------

KONKURS NA NAJLEPSZĄ PRACĘ DYPLOMOWĄ (magisterską i licencjacką) PODEJMUJĄCĄ TEMATY ZWIĄZANE Z PROBLEMATYKĄ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI - obejmującą szeroko pojmowaną dostępność i prawa osób z niepełnosprawnościami, w szczególności w zakresie promocji inkluzji osób z niepełnosprawnościami w aktualnych realiach społeczno-gospodarczych 

Zgłoszenia prac w terminie: 1 kwietnia 2023 r. do dnia 15 maja 2023 r. 

Konkurs skierowany jest do absolwentów uczelni, którzy obronili prace dyplomowe w latach 2022/2023, 2021/2022 i 2020/2021.

                                                                                                                                          

Więcej informacji w tym regulamin konkursu (kliknij TUTAJ)

Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę rzeczową oraz możliwość opublikowania wniosków płynących z pracy dyplomowej w czasopiśmie Acta Iuris Stetinensis 

------------------------------------------------------------

Dnia 15 marca 2023 r. odbył się wykład online pn. „Polityka wspierania zatrudniania osób z niepełnosprawnościami w Polsce w świetle praktyki wybranych państw świata. Wyzwania i kierunki” organizowany z inicjatywy Uniwersyteckiego Centrum Wiedzy o Dostępności w Szczecinie oraz Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Wykład wygłosił dr hab. Marcin Garbat – Pełnomocnik Rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego ds. Osób z Niepełnosprawnościami.

Spotkanie rozpoczął dr hab. Wojciech Staszewski, prof. US Prodziekan ds. studenckich Wydziału Prawa i Administracji US oraz Kierownik projektu Uniwersyteckie Centrum Wiedzy o Dostępności w Szczecinie.Po interesującym wykładzie nie zabrakło pytań oraz odbyła się dyskusja w temacie omawianych wcześniej jakże ważnych zagadnień. Był to drugi z cyklu wykładów organizowanych przez Uniwersyteckie Centrum Wiedzy o Dostępności w Szczecinie w tematyce zatrudnienia osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów.

                                                                                                                                                     

                                                                                                                                                     

------------------------------------------------------------

Dnia 26 stycznia odbył się wykład online pn. „Możliwość pracy opiekunów osób z niepełnosprawnościami – ewolucja czy rewolucja?”, który przeprowadziła Pani dr hab. Magdalena Małecka-Łyszczek, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Uczestnicy zapoznali się z ważnymi i aktualnymi kwestiami oraz informacjami związanymi z pracą opiekunów osób z niepełnosprawnościami.

                                                                                                                                                      

Wykład zorganizowany został  inicjatywy Uniwersyteckiego Centrum Wiedzy o Dostępności w Szczecinie oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego.

-----------------------------------------------------------

Dnia 13 grudnia 2022 r. z inicjatywy Uniwersyteckiego Centrum Wiedzy o Dostępności - na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego odbyła się Konferencja dla dyrektorów szkół i placówek oświatowych z województwa zachodniopomorskiego pn. „Nie ma kaleki, jest człowiek”. 

Podczas konferencji poruszone zostały między innymi zagadnienia dotyczące uwarunkowań prawnych ułatwiających funkcjonowanie osób niepełnosprawnych oraz metody i możliwości wsparcia. Organizatorami spotkania byli są Zachodniopomorski Kurator Oświaty oraz Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego.

                                                                                                                                   

 

Relacja z konferencji - Kliknij TUTAJ /strona nternetowa Kuratorium Oświaty w Szczecinie -www.kuratorium.szczecin.pl/

W ramach spotkań podczas trwania konferencji odbyła się również część warsztatowa w Sali Symulacji WPiA US, w której symulatory VR pozwoliły odczuć realia, z którymi na co dzień borykają się osoby z niepełnosprawnościami. Symulatory zakupione zostały w ramach Projektu „Jak najbliżej dostępności”  - projektu wdrożeniowego w ramach konkursu „Projektowanie uniwersalne” (POWR.03.05.00-IP.08-00-PUN/19).

                                                                                                                                                ------------------------------------------------------------

                                                                                                                                   

W dniach 20-21 października 2022 r. w Szczecinie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Sytuacja obywateli niepełnosprawnych w Polsce i na świecie z perspektywy różnych dziedzin życia społeczno-gospodarczego”. Konferencja była organizowana w ramach projektu „Uniwersyteckie Centrum Wiedzy o Dostępności w Szczecinie” finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Konferencja stała się dobrą okazją do wymiany myśli na temat sytuacji osób z niepełnosprawnościami w wymiarze interdyscyplinarnym.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami z wydarzenia! 

Film