Ramowy program szkoleń dla kadry akademickiej

ramowy program szkoleń opisujący poszczególne panele szkoleń w UCWoD

1. Projektowanie uniwersalne w praktyce

Szkolenie z zakresu problemów i potrzeb studentów z niepełnosprawnościami. Jego głównym celem jest przełamywanie barier komunikacyjnych w kontakcie z osobami o szczególnych potrzebach oraz planowanie procesu dydaktycznego w poszanowaniu zasad projektowania uniwersalnego. Szkolenie skierowane jest  do pracowników Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
Wymiar godzin szkolenia – 8.

Program szkolenia:

1. Różni ludzie – różne potrzeby w odniesieniu do osób ze szczególnymi potrzebami.
  2. Planowanie procesu dydaktycznego w odniesieniu do zasad projektowania uniwersalnego.
  3. Granice wsparcia.
  4. Praca z przekonaniami dotyczącymi funkcjonowania osób z niepełnosprawnością.

Szkolenie prowadzą specjaliści ds. dostępności komunikacyjnej:

• mgr Justyna Markitoń
  • mgr Elżbieta Kozłowska

2. Przeciwdziałanie dyskryminacji i mobbingowi na Uczelni

Szkolenie z zakresu obowiązujących przepisów prawnych dotyczących przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji na Uczelni. Szkolenie skierowane jest  do kadry dydaktycznej Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
Wymiar godzin szkolenia – 6.

Program szkolenia:

1. Pojęcie mobbingu (cechy i rodzaje mobbingu, źródła mobbingu, identyfikowanie i rozpoznawanie mobbingu, mobbing uczelniany, odpowiedzialność pracodawcy).
  2. Pojęcie dyskryminacji (dyskryminacja bezpośrednia i pośrednia, molestowanie, molestowanie seksualne, odpowiedzialność pracodawcy).
  3. Polityka antymobbingowa i antydyskryminacyjna w szkolnictwie wyższym (przykładowe rozwiązania w zakresie profilaktyki, działań interwencyjnych oraz naprawczych na Uniwersytecie Szczecińskim).

Szkolenie prowadzi specjalista ds. dostępności prawnej i mediacji:

• mgr Karolina Słotwińska

3. Dostępność dokumentów cyfrowych w standardzie WCAG 2.1

Szkolenie z zakresu umiejętności przygotowania dokumentów dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami oraz prawidłowego stosowania wymagań WCAG 2.1. Szkolenie skierowane jest  do kadry dydaktycznej Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
Wymiar godzin szkolenia – 6.

Program szkolenia:

1. Jakie elementy i zasoby informacyjne muszą, a jakie nie muszą być dostępne cyfrowo?
  2. Dostępny dokument tekstowy (Word).
  3. Dostępna prezentacja (Power Point).
  4. Dostępny arkusz kalkulacyjny (Excel).
  5. Dostępne dokumenty PDF (Adobe Acrobat Pro DC).

Szkolenie prowadzą specjaliści ds. dostępności cyfrowej:

•  mgr Konrad Mielko
  •  mgr Janusz Słotarski

4. WCAG 2.1 w praktyce – dostępne strony www

Szkolenie z zakresu przygotowania treści internetowych dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami oraz prawidłowego stosowania wymagań WCAG 2.1. Szkolenie skierowane jest  do kadry dydaktycznej Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
Wymiar godzin szkolenia – 7.

Program szkolenia:

1. Wprowadzenie do WCAG w kontekście stron www.
  2. Postrzegalność.
  3. Funkcjonalność.
  4. Zrozumiałość.
  5. Solidność.
  6. Narzędzia stosowane do analizy stron www.

Szkolenie prowadzą specjaliści ds. cyfrowej:

•  mgr Konrad Mielko
  •  mgr Janusz Słotarski

5. Podstawy Polskiego Języka Migowego dla kadry akademickiej

Szkolenia z zakresu podstawowych zwrotów w Polskim Języku Migowym w środowisku akademickim, umożliwiające podstawowy kontakt pracowników akademickich ze studentami głuchymi. Szkolenie skierowane jest  do kadry dydaktycznej Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
Wymiar godzin szkolenia – 20.

Program szkolenia:

1. Osoby głuche w odbiorze społecznym. Tożsamość kulturowa osób Głuchych.
  2. Funkcjonalne następstwa braku słuchu i wynikające z nich zasady kontaktu.
  3. Daktylografia i liczebniki.
  4. Formy grzecznościowe i ich intensyfikacja. Ćwiczenia mimiczne.
  5. Gramatyczna ekspresja twarzy.
  6. Znaki kierunkowe.
  7. Czasy w Polskim Języku Migowym.
  8. Słownictwo specjalistyczne, przydatne zwroty i wyrażenia.
  9. Warsztaty z komunikowania się. Praktyczne wykorzystanie wiedzy i umiejętności – przełamywanie barier w komunikowaniu się ze studentem niesłyszącym

Szkolenie prowadzi tłumacz i wykładowca języka migowego: mgr Joanna Hryniuk