Wykład pn. „Polityka wspierania zatrudniania osób z niepełnosprawnościami w Polsce w świetle praktyki wybranych państw świata. Wyzwania i kierunki” - 15 marca 2023 r. - trwa rejestracja

Wykład pn. „Polityka wspierania zatrudniania osób z niepełnosprawnościami w Polsce w świetle praktyki wybranych państw świata. Wyzwania i kierunki” - 15 marca 2023 r. - trwa rejestracja

wyklad_pn._„polityka_wspierania_zatrudniania_osob_z_niepelnosprawnosciami_-_15_marca_2023_r..jpg

Serdecznie zapraszamy na wykład pn. „Polityka wspierania zatrudniania osób z niepełnosprawnościami w Polsce w świetle praktyki wybranych państw świata. Wyzwania i kierunki” – organizowany z inicjatywy Uniwersyteckiego Centrum Wiedzy o Dostępności w Szczecinie oraz Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego

Wykład odbędzie się dnia 15 marca 2023 r. o godz. 10.00 w formule online, za pośrednictwem aplikacji MS Teams, a poprowadzi go dr hab. Marcin Garbat - Pełnomocnik Rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego ds. Osób z Niepełnosprawnościami. 

Na wydarzenie obowiązują zapisy poprzez link rejestracyjny (kliknij TUTAJ).

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

 

 dr hab. Marcin Garbat od 2006 roku pełni funkcję Pełnomocnika Rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego ds. Osób z Niepełnosprawnościami.
Stopień doktora nauk ekonomicznych otrzymał na podstawie rozprawy doktorskiej pt. „Bariery w systemie zatrudniania osób niepełnosprawnych”,  a stopień doktora habilitowanego nauk ekonomicznych na podstawie przedstawionego
cyklu publikacji naukowych pt. „Koszty instytucji systemu wspierania zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w Polsce w świetle teorematu Ronalda Coase’a”. Przed podjęciem pracy naukowej pracował w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Zielonej Górze. Odbywał staże naukowe na Uniwersytecie Ekonomicznym w Kijowie oraz Uniwersytecie w Ostrawie.

W zakresie działalności badawczej i publikacyjnej koncentruje się głównie na zagadnieniach rynku pracy, a w szczególności na problematyce aktywizacji i rehabilitacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami, a Jego zainteresowania naukowe obejmują: aktywizację zawodową osób z niepełnosprawnościami na świecie; funkcjonowanie instytucji systemu rynku pracy, aktywizację i rehabilitację zawodową osób z niepełnosprawnościami w Polsce, bariery i koszty występujące w tych systemach; genezy oraz rozwój rehabilitacji zawodowej i zatrudniania osób z niepełnosprawnościami na świecie i w Polsce; aktywizację zawodową studentów i młodzieży z niepełnosprawnościami.

W ramach obszarów badawczych opublikował ponad 150 prac naukowych. Jest autorem lub współautorem 7 monografii [m.in. „Historia niepełnosprawności. Geneza i rozwój rehabilitacji, pomocy technicznych oraz wsparcia osób z niepełnosprawnościami”, Wyd. Novae Res, Gdynia 2005; „Wspieranie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami na świecie. Polityki, systemy modele”, Wyd. Uniwersytet Zielonogórski, Zielona Góra 2020], ponad 70 artykułów w czasopismach naukowych oraz blisko 60 rozdziałów w monografiach wieloautorskich.  Publikował na łamach takich czasopism naukowych, jak m.in. „Polityka Społeczna”, „Problemy Polityki Społecznej. Studia i dyskusje”, „Problemy Profesjologii”, „Nierówności Społeczne a Wzrost Gospodarczy”, „Studia Oeconomica Posnaniensia”, „Niepełnosprawność – zagadnienia, problemy, rozwiązania”, „Rozprawy społeczne, „Niepełnosprawność i Rehabilitacja”, „Paradigms of Knowledge”, „Социосфера;”.

Członek komitetu redakcyjnego półrocznika „Problemy Profesjologii” oraz członek komitetów naukowych: półrocznika „Przedsiębiorczość i Prawo”, kwartalnika „Sociologie Člověka”, oraz kwartalnika „Ekonomické trendy” (University of Economics, Prague).  Współpracuje w charakterze recenzenta z licznymi czasopismami, w tym m.in. „Niepełnosprawność – Zagadnienia, problemy, rozwiązania” (wydawanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych), „Problemy Profesjologii”, „Przedsiębiorczość i Prawo” (wydawanego przez Fundację Przedsiębiorczości i Rynku Pracy).

Głosił referaty na wielu konferencjach ogólnopolskich i międzynarodowych, w tym m.in. w Ukrainie, Czechach, Niemczech, Słowacji, na Węgrzech. Współorganizator licznych konferencji i seminariów naukowych.